
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | -20 V |
| Length | 2 mm |
| Width | 2 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 750 µm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Elements | 2 |
| Current Rating | -3.1 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 1.4 W |
| Power Dissipation | 1.4 W |
| Threshold Voltage | 1 V |
| Number of Channels | 2 |
| Input capacitance | 540 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 3.1 A |
| Rds On Max | 95 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20 V |
| Turn-On Delay Time | 13 ns |
| Turn-Off Delay Time | 37 ns |
| Element Configuration | Dual |
| Fall Time | 11 ns |
| Rise Time | 11 ns |
| Dual Supply Voltage | -20 V |
| Gate Charge | 10 nC |
| Drain to Source Resistance | 60 mΩ |
| Nominal Vgs | -1 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 12 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -20 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.5 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
Stock: 12
Distributors
pcbx
Unit Price$1.01136
Ext.Price$1.01136
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.01136 | $1.01136 |
| 10 | $0.82147 | $8.21470 |
| 25 | $0.75634 | $18.90850 |
| 50 | $0.69638 | $34.81900 |
| 100 | $0.64117 | $64.11700 |
| 300 | $0.61148 | $183.44400 |
| 500 | $0.58316 | $291.58000 |
| 1000 | $0.55484 | $554.84000 |
